90% osób było przynajmniej jeden raz na diecie, inni z kolei odchudzają się całe życie a niektórzy bezskutecznie testują na sobie kolejne, nowe sposoby diet-cud. Jak osiągnąć wymarzoną sylwetkę i utrzymać ją na dłużej? Przede wszystkim zamiast mówienia o diecie powinniśmy powiedzieć o zmianie nawyków żywieniowych na dłużej a nawet na całe życie. Choć brzmi to strasznie (szczególnie dla miłośników słodyczy, pizzy lub innych smakołyków) to zapoznając się z kolejnymi 5 zasadami można się przekonać, że nie musi być aż tak źle.

Odchudzić się chcemy z wielu powodów – niektórzy chcą lepiej wyglądać, inni muszą to zrobić ze względów zdrowotnych, sportowcy potrzebują zbudować masę mięśniową a odpowiedni sposób odżywiania pozwoli im to osiągnąć. Bez względu na nasz cel w postaci kilogramów czy wyglądu sylwetki, warto pamiętać o balansie w postaci 5 zasad, które pozwolą nam wytrwać w zdrowym odżywianiu.

Zasada 1: Warzywa Twoim przyjacielem

jak skutecznie przetrwać dietęWarzywa są bezwzględne w niemal każdej diecie, mnóstwo witamin i składników mineralnych pozwoli nam poczuć się lepiej i zdrowiej. Surowe, gotowane, pieczone, duszone czy smażone – przyrządzać można je na wiele różnych sposobów. O warzywach często mówi się, że mają ujemne kalorie. Dlaczego? Ponieważ skutecznie pomagają przyspieszyć metabolizm, a to pomoże nam osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Marchewki pokrojone w słupki, pomidory, plasterki ogórka czy sałatę można jeść bez ograniczeń. Dlatego gdy dopadnie Cię głód – warzywa będą Twoim największym sprzymierzeńcem.

Zasada 2: Woda zdrowia, młodości i wymarzonej sylwetki doda!

Woda jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia. Jeśli jesteśmy „znudzeni” jej smakiem to można dodać do niej sok z cytryny, ogórka lub miętę – dzięki temu mamy orzeźwiający i zdrowy napój. Popijanie przez cały dzień wody pozwoli nam bez wysiłku wypić zalecane 1,5 l dziennie a nasze odchudzanie również będzie skuteczniejsze.

Zasada 3: Cheat meal nie zaprzepaści Twoich osiągnięć

Święta, spotkania ze znajomymi, urodziny i codzienne pokusy – nasze życie składa się również z takich przyjemności. Dla osób odchudzających się takie okazje potrafią być prawdziwą katorgą. Dlatego warto postanowić sobie: mogę pozwolić sobie na pofolgowanie i zjedzenie czegoś niezdrowego ale przez kilka kolejnych dni będę się trzymać zdrowego odchudzania. Dzięki takiemu nastawieniu łatwiej będzie nam wytrwać przy zdrowym odżywianiu a drobne potknięcie nie będzie przyczyną zarzucenia diety.

Zasada 4: Regularne i mniejsze porcje

Kilkudniowe głodówki, kilkanaście godzin bez posiłku czy jedzenie jednego czy dwóch posiłków dziennie spowoduje tylko zmęczenie i zniechęcenie do trzymania zdrowej diety. Warto podzielić swoje posiłki na kilka mniejszych np. na drugie śniadanie wystarczy jogurt z jabłkiem lub bananem a kolacją może być sałatka z jajkiem, pomidorem i ogórkiem. Dzięki temu nasz organizm będzie zadowolony a metabolizm coraz szybciej będzie przyspieszał. Jeśli wiesz, że trudno będzie Ci przygotować posiłki w ciągu dnia możesz skorzystać z diety pudełkowej. Catering dietetyczny w Bydgoszczy dba o zbilansowane posiłki, które dostarczą Ci witamin oraz mikro i makroskładników.

Zasada 5: Zdrowe posiłki mogą smakować

Nie może być tak, że zdrowe odżywianie będzie nam kojarzyć się z jedzeniem, którego nie znosimy. Wtedy z pewnością nie wytrwamy zbyt długo w naszych postanowieniach. Jeśli nie lubimy ryb, to można je zastąpić pieczonym, chudym mięsem. Z kolei zimową porą można zamiast sałatek jeść zupy warzywne i zupy kremy. Warto znaleźć swoje ulubione przekąski, poszukać w internecie w poszukaniu zdrowych przepisów a wtedy odkryjemy że można zdrowo i smacznie jeść.