Jak wykazały badania przeprowadzone przez CBOS, ponad połowa Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość, a tylko 46% naszych rodaków może się pochwalić prawidłową wagą. Niepokojem napawa fakt, że liczby te nie zmieniają się znacząco pomimo upływu lat. Jako naród nadal jemy niezdrowo, mało się ruszamy i nie dbamy o siebie. Jeszcze wiele pracy przed nami, dlatego dziś opowiemy o tym, od czego zacząć swoją przygodę ze zdrowym trybem życia.

1. Znajdź swoją wewnętrzną motywację

Pierwsze pytanie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć (jeszcze zanim rozpoczniesz trening i   wywrócisz swój jadłospis do góry nogami), brzmi: „Dlaczego chcę to zrobić?”. Początkiem każdej metamorfozy jest szczera chęć zmiany oraz motywacja. Musisz działać świadomie, dlatego tak ważne jest, abyś wiedział dlaczego potrzebujesz tej zmiany, w jakim kierunku zmierzasz i co chcesz osiągnąć. Kiedy nakreślisz swój cel i zdefiniujesz swoją motywację, dużo łatwiej będzie Ci ją utrzymać!

2. Bądź świadomy swoich nawyków żywieniowych

W procesie odchudzania ważne jest kompleksowe działanie. Oznacza to, że sam sport lub sama zmiana diety nie wystarczą. Musisz zadbać o wszystkie elementy układanki, aby Twoje działania przyniosły oczekiwane rezultaty. Twój jadłospis to jeden z puzzli, któremu powinieneś się przyjrzeć. Zastanów się, co i w jakich ilościach je. Czy są jakieś sytuacje, które powodują, że jesz więcej niż zazwyczaj (np. święta, spotkania z przyjaciółmi, momenty stresu)? Czy masz jakieś kulinarne słabostki? Kiedy odpowiesz sobie szczerze na te pytania i zdasz sobie sprawę z pewnych mechanizmów, będziesz widzieć nad czym musisz popracować.

3. Pomyśl o swojej sprawności

Równie ważnym elementem kuracji są ćwiczenia. I tutaj powinieneś zdać sobie sprawę ze swoich preferencji, słabości, a przede wszystkim stanu zdrowia. Przecież trening ma Cię uzdrowić i sprawić, że będziesz sprawniejszy, a nie wyrządzić Ci krzywdę! Ważne jest także, aby Twój trening został dopasowany do celu, który chcesz osiągnąć, np. trening aerobowy zaktywizuje proces spalania tkanki tłuszczowej, a trening podciśnieniowy przyspieszy przemianę materii.

Stwórzmy Twój indywidualny, kompleksowy plan działania

Po intensywnym myśleniu czas na działanie! Kiedy już zdasz sobie sprawę, że chcesz schudnąć i dlaczego chcesz to zrobić; przeanalizujesz swój dotychczasowy sposób odżywiania i aktywność fizyczną, skonstruowanie odpowiedniego jadłospisu i systemu ćwiczeń będzie znacznie prostsze. Możesz też skonsultować się ze specjalistą, który Ci pomoże – skontaktuj się z GACA SYSTEM, gdzie na podstawie dokładnego wywiadu przygotujemy dla Ciebie indywidualny plan żywieniowy, treningowy i motywacyjny.