Wok to patelnia wywodząca się z Azji i tego typu kuchnią jest ona kojarzona. W kształcie przypomina miskę z jedną lub dwiema rączkami. Dzięki swojemu kształtowi wok pozwala na bardzo wydajną obróbkę cieplną. Smażone składniki nie tylko bardzo szybko można przyrządzić, ale dzięki spływaniu sosów nie tracą one na wilgoci. Tradycyjne woki były żeliwne i ręcznie kute. Współcześnie woki zrobione są z różnych materiałów (stali, aluminium, teflonu) oraz mają spłaszczone dno by można je stosować na współczesnych kuchenkach indukcyjnych.

Czym kierować się przy wyborze woka?

Materiał, z którego wykonany jest wok

Na polskim rynku można znaleźć woki ze stali węglowej, aluminiowej, żeliwne i ceramiczne. Woki żeliwne są najbliższe tradycyjnemu odpowiednikowi. Wok żeliwny bardzo dobrze przewodzi ciepło – szybko się nagrzewa i trzyma odpowiednią temperaturę – jest więc idealny przy daniach przygotowywanych dla większej ilości osób. Trzeba się jednak przygotować na to, że są to ciężkie patelnie, tak więc jeśli chcemy mieszać potrawy to będziemy musieli użyć nieco siły. Ponadto o każdą patelnię żeliwną należy odpowiednio dbać – nie wolno jej czyścić detergentami, należy także odpowiednio ją przechowywać. Ja z tych względów nie zdecydowałam się na żeliwnego woka.

jaki wok wybrać

Kolejnym typem jest wok ceramiczny – materiał ten jest niezwykle wytrzymały, jednak na bazie moich doświadczeń muszę powiedzieć że dość ciężki w czyszczeniu.

Aluminium jest powszechnym i tańszym materiałem niż stal lub żeliwo. Woki aluminiowe często posiadają powłokę wykonaną z teflonu. Aluminium ma tą cechę że krótko trzyma ciepło, tak więc w trakcie gotowania może być konieczność ponownego rozgrzewania patelni. Koneserzy woków i kuchni azjatyckiej raczej nie polecają tego materiału.

Stal węglowa jest doceniana za dobre przewodnictwo ciepła, jakość, trwałość oraz lekkość materiału w porównaniu do żeliwnych woków. Wybierając ten materiał, powinniśmy zwrócić uwagę na stop metalu użyty w tej patelni. Wok ze stali węglowej wymaga również odpowiedniego traktowania – przed użyciem należy ją patynować, poza tym unikać kwaśnych produktów, które mogą uszkodzić powierzchnię.

Tradycyjne woki są ręcznie kute, jednak takie woki można rzadko spotkać. Poza tym nie mamy pewności co do jakości takiej patelni. Kute woki są wykonywane w Azji i powinny mieć one odpowiedni certyfikat.

Wielkość woka i dno

Przed wyborem woka należy zastanowić się nad wielkością patelni. Tradycyjne woki mają średnicę około 70 cm, jednak w sklepach są naczynia o średnicy 30-35 cm. Wynika to z tego, że tradycyjne woki są bardziej płytkie, nowoczesne patelnie są głębsze i dlatego producenci często podają pojemność w litrach. Z moich doświadczeń wynika, że wok o średnicy 35 cm i pojemności 4-5 litra jest wystarczający by przygotować posiłek dla 2-4 osób.

Tradycyjny wok jest półokrągły, jednak w sklepach można często spotkać woki ze spłaszczonym dnem. Dzięki temu właściciele kuchenek indukcyjnych będą w stanie smażyć na woku. Jeśli komuś zależy na tradycyjnym kształcie, dostępne są odpowiednie pierścienie, które pozwalają na stabilne postawienie woka. Jeśli zależy nam na wiernym odwzorowaniu tradycyjnego woka, warto wybrać takiego woka lub patelnię z jak najmniejszym dnem. Dzięki temu właściwości woka będą zachowane.

Dodatkowe cechy

Wok powinien być zaopatrzony w rączkę lub dwie by można było efektywnie mieszać potrawę i podrzucać. Oprócz tego z wokiem można kupić ruszt do gotowania na parze oraz pokrywę. Dzięki temu będziemy mogli przygotowywać np. chińskie pierożki won ton i dania na parze. Pokrywa do woka powinna posiadać otwory wentylacyjne oraz najlepiej, by była przezroczysta.

Jak smażyć w woku?

Przy smażeniu w tym typie patelni powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:

  • wok powinien być bardzo dobrze nagrzany
  • po nagrzaniu wlewamy olej – jeśli zaczyna dymić, to znaczy że patelnia jest dobrze nagrzana
  • smażone potrawy cały czas mieszamy – smażenie jest bardzo szybkie, powinno trwać kilka minut
  • przygotowanie zaczynamy od składników, które najdłużej się smażą np. mięso
  • przy większych ilościach jedzeniach smażymy je etapami – wyciągając usmażoną część i na końcu wszystko mieszając
  • warzywa smażymy bardzo krótko, na bokach patelni